Tegoroczne Dożynki Województwa Mazowieckiego odbyły się 25 sierpnia 2024 roku na terenie zespołu pałacowego Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Na to święto plonów przybyły delegacje z wieńcami dożynkowymi z całego Mazowsza.
Formowanie korowodu dożynkowego miało miejsce przy wejściu do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, gdzie dokonano oceny wieńców w Mazowieckim Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na teren zespołu pałacowego pod ołtarz, gdzie celebrowano Mszę Św. dziękczynną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wojciecha Osiala – Biskupa Diecezji Łowickiej.
W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe Mazowsza, w tym Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Ewa Orzełowska wraz z Radnymi Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki wraz z Radnymi Rady Powiatu Gostynińskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki Gabriel Wieczorek, Dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach Monika Partowicz, zaproszeni goście, delegacje z wieńcami dożynkowymi, a także lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Polski Związek Łowiecki i lokalni działacze.
Po Mszy Świętej nadszedł czas na przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali Starosta Gostyniński Andrzej Krzewicki, Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki Gabriel Wieczorek, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Ewa Orzełowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak oraz Senator RP Waldemar Pawlak. Podczas części oficjalnej wręczono również nagrody w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz w konkursie dla sołectw.
Nagrodę za najpiękniejszy wieniec dożynkowy otrzymał Powiat Ostrołęcki, drugie miejsce zajął Powiat Garwoliński, a trzecie Powiat Lipski. Wyróżnienie przyznano Gminie Szczawin Kościelny z naszego powiatu.
Starostami Dożynek Wojewódzkich byli Monika i Piotr Czerwińscy, rolnicy z terenu powiatu gostynińskiego, gminy Gostynin. Od urodzenia związani z gminą, Monika i Piotr Czerwińscy są rolnikami i hodowcami ze wsi Nagodów, gdzie prowadzą gospodarstwo o powierzchni 80 ha. Uprawiają pszenicę, kukurydzę, rzepak oraz słonecznik, a także hodują indyki i kaczki. Są członkami rodzinnej grupy produkcyjnej DRÓB CZERWIŃSCY, a także rodzicami trójki dzieci: Szymona, Kaliny i Kostka. Angażują się w życie lokalnej społeczności jako członkowie OSP Huta Nowa, Polskiego Związku Łowieckiego i Koła Gospodyń Wiejskich "Kreatywne" w Hucie Nowej.
Bochen Dożynkowy oraz chleb dla uczestników dożynek przygotowała Piekarnia Majewscy z Pacyny, która corocznie wspiera delegacje na dożynkach wojewódzkich. Chlebem dzieliły się kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Gostynin, ubrane w piękne stroje ludowe.
Na scenie zaprezentowały się zespoły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia”, Grzybowianki i Grzybowiacy – Zespół Ludowy im. Cecylii Milczarek, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny, Kapela podwórkowa „Chłopaki do wzięcia”, Kwartet Obsession, a także Klub K.O. Fight Team Gostynin, który dał pokaz sztuk walki. Gwiazdą wieczoru był zespół KOMBII oraz „Mazowsze”.
Całe wydarzenie prowadził Tomasz Kammel, znany i ceniony konferansjer, który swoją profesjonalną narracją wprowadził uczestników w wyjątkowy klimat dożynek, zapewniając płynność i doskonałą atmosferę uroczystości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a przybyłym delegacjom za wspaniałą prezentację.