Informacje Powiatowe

ZAPROSZENIE NA DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE
Uprzejmie informujemy, że w tym roku Dożynki Województwa Mazowieckiego organizowane są 25.08.2024r. w godz. 9:30 – 21:00 na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach, na które Powiat Gostyniński serdecznie ZAPRASZA!

plakat dożynek

 

ZAPROSZENIE NA DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE
Uprzejmie informujemy, że w tym roku Dożynki Województwa Mazowieckiego organizowane są 25.08.2024r. w godz. 9:30 – 21:00 na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach, na które Powiat Gostyniński serdecznie ZAPRASZA!

uczestnicy Świeta Policji na Zamku w Gostyninie dnia 26.07.2024 r.

 

Gostynin, 26 lipca 2024 r. – W 105. rocznicę powstania Policji, na Zamku Gostynińskim odbyły się uroczystości Święta Policji, które zgromadziły liczne grono samorządowców, przedstawicieli lokalnej społeczności, funkcjonariuszy oraz zaproszonych gości. Wydarzenie to miało na celu uhonorowanie pracy i poświęcenia policjantów oraz ich wkładu w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu, insp. Jerzemu Sztucowi, o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu z okazji obchodów Święta Policji.

Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie, insp. Zbigniew Włodkowski, oficjalnie powitał gości. W swoim przemówieniu komendant podkreślił znaczenie współpracy policji z lokalną społecznością oraz podziękował funkcjonariuszom za ich trud w wykonywaniu służby.

Po powitaniu nastąpiło wręczenie odznaczeń i awansów zasłużonym dla Policji, m.in. byłej Dyrektor LO w Gostyninie Pani Annie Latoszek-Janickiej oraz Burmistrzowi Sannik Panu Gabrielowi Wieczorkowi, a także policjantom, którzy tego dnia, podczas swojego święta przyjęli nominacje ministerialne oraz Wojewódzkiego i Powiatowego Komendanta Policji. Medale i wyróżnienia wręczał m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu, insp. Jerzy Sztuc wraz z Komendantem insp. Zbigniewem Włodkowskim. Wszyscy funkcjonariusze wyróżnieni tego dnia zostali nagrodzeni za wzorową służbę, odwagę i profesjonalizm.

Decyzją Starosty Gostynińskiego, Andrzeja Krzewickiego, zostały przekazane wyróżnienia dla dwóch funkcjonariuszy szczególnie zasłużonych dla Policji gostynińskiej, którym osobiście je wręczył. W swoim przemówieniu Starosta podziękował policjantom za codzienny trud i zaangażowanie w pracę. Podkreślił rolę służby policjantów oraz ich poświęcenie i profesjonalizm, szczególnie przy akcji ratowania życia zaginionej seniorki z gminy Gostynin, odnalezionej przez policjantów z KPP w Gostyninie po kilku dniach całą i zdrową. "Kiedy wszyscy stracili nadzieję na odnalezienie jej żywej, Wy dzięki swojej determinacji, po kilku dniach dokonaliście niemożliwego i uratowaliście jej życie" - mówił Starosta.

Tego dnia policjanci z KPP w Gostyninie otrzymali wiele wyróżnień, m.in. za pomoc w wykryciu sprawców nielegalnej wycinki drzew w lasach państwowych, którym podziękowania wręczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin, Pan Jacek Liziniewicz.

IMG 6816 Copy
IMG 6821 Copy
IMG 6825 Copy
IMG 6828 Copy
IMG 6832 Copy
IMG 6842 Copy
IMG 6844 Copy
IMG 6854 Copy
IMG 6864 Copy
IMG 6867 Copy
IMG 6870 Copy
IMG 6879 Copy
IMG 6882 Copy
IMG 6884 Copy
IMG 6890 Copy
IMG 6900 Copy
IMG 6904 Copy
IMG 6906 Copy
IMG 6910 Copy
IMG 6916 Copy
IMG 6918 Copy
IMG 6920 Copy
IMG 6923 Copy
IMG 6925 Copy
IMG 6929 Copy
IMG 6932 Copy
IMG 6934 Copy
IMG 6936 Copy
IMG 6937 Copy
IMG 6947 Copy

Swito Policji 2024

od lewej: Dyrektor M-GOK w Sannikach Barbara Golus, Wicestarosta Gostyniński Grzegorz Gesler, pracownik M-G Biblioteki Publ.

 

Środa, 24 lipca 2024 r. była dniem pełnym spotkań i ważnych rozmów w Sannikach. Wicestarosta Gostyniński, Grzegorz Geisler, złożył tego dnia wizytę Ks. Andrzejowi Sałkowskiemu, Proboszczowi Parafii św. Józefa w Sannikach, oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach, pani Barbarze Golus.

Wizyta na Plebanii

Pierwsza z wizyt miała miejsce na plebanii Kościoła św. Józefa. Ks. Andrzej Sałkowski przedstawił Wicestaroście potrzeby parafii w zakresie prac konserwatorsko-restauratorskich. Omówiono zakres koniecznych działań oraz aktualny stan realizacji rozpoczętych już prac. Ksiądz Andrzej wskazał na potrzebę zabezpieczenia budynku przed dalszym niszczeniem oraz podkreślił znaczenie tych działań dla zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego parafii. Rozmowy te miały na celu wysłuchania z jakimi potrzebami przychodzi się mierzyć Księdzu i w jaki sposób Powiat mógłby wspomóc działania księdza w tym obszarze. Głównymi przeszkodami w realizacji planowanych prac są: brak środków, skomplikowane procedury wynikające z faktu, że kościół jest obiektem zabytkowym oraz ogrom prac do wykonania co wiąże się z rozciągnięciem w czasie realizacji wyznaczonych prac. Ksiądz poinformowała o pozyskanej dotacji o wartości blisko 0,5 mln zł na wymianę stolarki w kościele, która jest w trakcie realizacji. Potrzeb natomiast jest znacznie więcej: osuszanie i odwodnienie murów, naprawa tynków wewnętrznych oraz zewnętrznych wraz z malowaniem Kościoła, izolacje pionowe, poziome budynku kościoła wraz z wymiana posadzki i wreszcie naprawa ogrodzenia.

Ks. Andrzej Sałkowski jest proboszczem parafii w Sannikach od 2021 roku. Pełni również funkcję gminnego kapelana OSP i jednocześnie jest członkiem OSP w Sannikach, aktywnie uczestniczącym w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jak się okazało podczas wizyty, jest osobą, która chętnie niesie pomoc zarówno duchową, jak i fizyczną, poprzez udział w akcjach ratunkowych. Ponadto, jest wielkim pasjonatem miniaturowych replik polskich i zagranicznych aut strażackich i policyjnych z rożnych okresów. Na plebanii posiada bogatą galerię pojazdów.

Dużo wyzwań stoi przed proboszczem, ale biorąc pod uwagę Jego zaangażowanie oraz chęć do realizacji postawionych sobie wyzwań, można odnieść wrażenie, że wszystko sukcesywnie uda się Księdzu zrealizować.

Wicestarosta, oprócz pełnienia swojej funkcji w Starostwie Powiatowym w Gostyninie jest jednocześnie parafianinem sannickiej, stąd zapewnił Ks. Andrzeja o swoim wsparciu, w obszarach gdzie jest to oczywiście możliwe.

Spotkanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury

Po wizycie na plebanii, Grzegorz Geisler udał się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach, gdzie spotkał się z dyrektor Barbarą Golus. Podczas spotkania Pani Dyrektor pochwaliła się dopiero co osiągniętym sukcesem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „SANNIKI”, który działa przy M-GOK w Sannikach. Otóż zespół miał właśnie okazje zaprezentować się na słynnym festiwalu nad jeziorem Garda we Włoszech.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "SANNIKI"

Historia i Misja: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "SANNIKI" to grupa artystyczna, której celem jest kultywowanie i propagowanie polskich tradycji ludowych, szczególnie tych związanych z regionem sannickim. Zespół został założony w celu zachowania i prezentowania folkloru muzycznego, tanecznego oraz obrzędowego tego Regionu Sannickiego.

Repertuar zespołu obejmuje tradycyjne pieśni, tańce oraz obrzędy ludowe. Zespół wykonuje zarówno utwory wokalne, jak i instrumentalne, prezentując autentyczne stroje ludowe oraz regionalne instrumenty muzyczne. Występy często zawierają elementy edukacyjne, mające na celu przybliżenie widzom tradycji i historii regionu.

Zespół "SANNIKI" regularnie uczestniczy w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, festiwalach folklorystycznych, dożynkach, oraz lokalnych uroczystościach. Jest również aktywny na arenie międzynarodowej, reprezentując polski folklor na festiwalach za granicą.

Jednym z głównych celów zespołu jest edukacja młodego pokolenia w zakresie tradycji ludowych. W związku z tym, zespół prowadzi warsztaty, lekcje pokazowe oraz współpracuje z lokalnymi szkołami i instytucjami kultury. Członkowie zespołu często dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą, zachęcając do aktywnego udziału w działalności zespołu.

Dzięki swojej działalności i wysokiemu poziomowi artystycznemu, zespół "SANNIKI" zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Ich występy są doceniane zarówno za autentyczność, jak i za zaangażowanie w propagowanie polskiej kultury ludowej.

Zespół jest aktywnie zaangażowany w życie społeczności lokalnej, biorąc udział w różnorodnych inicjatywach charytatywnych i kulturalnych.

Najbliższe wydarzenie z udziałem zespołu to Piknik charytatywny zorganizowany dla Poli, który odbędzie się 28 lipca 2024 roku.

Podczas wizyty omówiono plany kulturalne na najbliższe miesiące, w tym organizację lokalnych imprez, w tym udział w dniu 25 sierpnia 2024 roku zespołu w Dożynkach Województwa Mazowieckiego na terenie Pałacu w Sannikach. Wicestarosta wyraził zainteresowanie oraz chęć współpracy, podkreślając znaczenie folkloru sannickiego dla społeczności lokalnej oraz jego znaczenie dla mieszkańców tego regionu.

Wizyty te były nie tylko okazją do omówienia bieżących spraw, ale także do nawiązania bliższej współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami a samorządem. Zarówno spotkanie z Ks. Andrzejem Sałkowskim, jak i z Barbarą Golus, miały na celu zacieśnienie relacji oraz wsparcie inicjatyw, które przyczyniają się do rozwoju Sannik i poprawy życia jego mieszkańców.

Gmina Sanniki to region charakteryzujący się bogatą historią, pięknymi krajobrazami oraz dynamicznym rozwojem lokalnym. Położona w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim, gmina obejmuje zarówno tereny miejskie, jak i wiejskie.

Sanniki posiadają bogatą historię, której ślady można znaleźć w licznych zabytkach i miejscach kulturowego dziedzictwa. Wśród najważniejszych obiektów znajdują się:

  • Pałac w Sannikach - historyczna rezydencja, która niegdyś gościła Fryderyka Chopina. Obecnie mieści się tutaj Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, organizujące koncerty i wydarzenia kulturalne.
  • Kościół św. Józefa w Sannikach - piękna świątynia z bogatą historią i architekturą.
  • Kościół w Osmolinie to ważny zabytek sakralny i historyczny zlokalizowany w Gminie Sanniki. Jest on nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także istotnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu.

Gmina Sanniki jest regionem z różnorodną gospodarką opartą na rolnictwie, usługach oraz przemyśle, w tym m.in. Biogazownia - to nowoczesna inwestycja mająca na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji biogazu. Inicjatywa ta wpisuje się w globalny trend dążenia do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Gmina Sanniki zawarła wiele porozumień w miastami partnerskimi, m.in.: miastem Chaloness we Francji. Na tę okoliczność powstała na terenie obecnego miasta Sanniki Ul. Chaloness. Jest ona symbolicznym wyrazem partnerstwa między Gminą Sanniki a francuskim miastem Chalonness. To partnerstwo ma na celu zacieśnienie współpracy, wymianę kulturową oraz budowanie międzynarodowych relacji między dwoma społecznościami.

Partnerstwo między Sannikami a Chalonness rozpoczęło się w latach 90-tych XX wieku, kiedy to władze obu miast nawiązały pierwsze kontakty w ramach współpracy europejskiej.

Formalna umowa partnerska została podpisana w 2000 roku, obejmując szeroki zakres działań, od wymiany kulturalnej po współpracę gospodarczą.

Gmina Sanniki to region o dużym potencjale, łączący tradycję z nowoczesnością, dbający o rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny, w szczególności folklor sannicki.

od lewej: Wicestarosta Gostyniński Grzegorz Geisler, Proboszcz Parafii W Sannikach Ks. Andrzej Sałkowski

kolekcja wozów strażackich Ks. Andrzejakolekcja wozów policyjnych Ks. AndrzejaIMG 6780 Copycertyfikat zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca SANNIKIwycinanki sannickiewzór sannickizdobyte nagrody zespołuzdobyte nagrody zespołuzdobyte nagrody zespołuwycinanki sannickieul. Chalonessplebania kościoła w OsmolinieKościół w Osmoliniebiogazownia

Suserz2